כמה מילים על הקמת הארכיון

 " במסגרת פעילותי הקהילתית עלה הצורך לתעד את הפעילויות והתמונות הרבות שהצטברו, עם הזמן התחלתי להתעניין בסיפור המקומי ותוך כדי כך הגיעו קבוצות רבות שביקשו לעשות סיור בעיר ולשמוע את סיפורה של העיר אופקים כפי שהיא משתקפת מבני המקום. במהלך המסע הזה החלתי לסקור את הספרות שנכתבה על העיר, לראיין תושבים ולכתוב כתבות במסגרת אתר פורטל העיר אופקים אותו הקמתי וניהלתי.
 עם הזמן (2010) ביצענו כמה תערוכות שאחת מהם הייתה "אופאר" ובה קבענו כי אנו רוצים להחיות את הבניין ההיסטורי של מפעל הטקסטיל ולבנות בו כמה פונקציות חברתיות וקהילתיות וביניהם ארכיון ומוזיאון העיר. הפרויקט היה חדשני ופורץ דרך אך לא הצלחנו לקבל את המבנה שהיה שייך ליזם פרטי. פרויקט אופ אר ואיתו גם חלק מהפרויקטים נגנזו, את החלק האחר של הפרויקטים המשכנו במבנים עירוניים קטנים הפזורים בעיר.

בשנת 2016 עבר  ד"ר אריה טפר חוקר במכון לחקר הציונות במדרשת בן גוריון לגור באופקים עם משפחתו, הוא ניסה לעניין כמה פעילים בעיר בפרויקט חדשני שהאוניברסיטה מנסה להוביל שנקרא "ארכיון קהילתי", לאחר כמה שיחות אריה הגיע אליי יחד עם מנהל התשתיות למידע בארכיון בן גוריון ד"ר עדי פורטוגז ויחד גיבשנו תכנית להקמת ארכיון קהילתי. הזמנתי מפגש עם ראש העיר שביקש להיות שותף ויצאנו לדרך."

לאתר הארכיון באוניברסיטת בן-גוריון לחץ כאן

לארכיון העיר אופקים באתר "הספרייה הלאומית" לחץ כאן

שלכם, איציק 

שותפים לפרויקט ארכיון העיר:

bgu_0
סמל-עיריית-אופקים
לוגו מוקטן